Depresja i stres – skuteczne sposoby

Stres depresja-jak-radzic-sobie-ze-stresem-normobaria-warszawa-Atmosferiqon

stres – CO ZA DUŻO TO NIE ZDROWO

W terminologii medycznej stres to zaburzenie homeostazy, napięcie psychiczne, występujące jako reakcja organizmu na czynniki psychologiczne lub fizjologiczne, zwane stresorami. Jeżeli jest zbyt silny i długotrwały może powodować wiele problemów zdrowotnych, co niestety obecnie, w czasach pandemii COVID-19, możemy zaobserwować wśród coraz większej liczby osób na całym świecie. 

Wyróżniamy stres „dobry”, trwający krótko i mobilizujący organizm do działania, oraz stres „zły”, przewlekły, wyniszczający, który powoduje choroby duszy i ciała. Wykazano związek pomiędzy stresem „złym” a depresją, ponieważ chroniczny, przewlekły stres obniża w naszym mózgu poziom serotoniny i dopaminy, neuroprzekaźników, których niedobór związany jest z depresją. Substancje te regulują również apetyt, sen oraz popęd seksualny.

W ZDROWYM CIELE …TLEN

Liczne badania potwierdziły, że dotlenienie poprawia metabolizm komórek nerwowych, dzięki temu wizyty w normobarii są jednym z najlepszych ruchów antydepresyjnych. Ponieważ hipoksja, czyli niedotlenienie mózgu, jest jedną z przyczyn uszkodzeń układu nerwowego, więc terapia tlenowa w postaci normobarii jest ważną metodą zarówno w zapobieganiu problemom, jak i w wspomaganiu ich leczenia. 

1. Po pierwsze i najważniejsze, dzięki sesjom tlenowym usuwasz hipoksję, czyli niedobór tlenu. 

2. Po drugie, w sposób znaczący poprawiasz mikrocyrkulację. 

3. Po trzecie, łagodzisz potencjalny obrzęk mózgu poprzez oddziaływanie na naczynia krwionośne. 

4. Po czwarte, hamujesz postęp negatywnych zmian mózgowych, jeśli takowe występują. 

5. Po piąte, poprawisz metabolizm mózgowy, ponieważ odpowiednia ilość tlenu jest elementem kluczowym w prawidłowym przebiegu tysięcy procesów metabolizmu. 

dotleń się w normobarii

Z danych przedstawionych przez NFZ wynika, że prawie 3% Polaków choruje na depresję. Eksperci podkreślają jednak, że dane mogą być zaniżone, ponieważ nie wszyscy zgłaszają się ze swoimi problemami do specjalistów. Z raportu NFZ wynika, że tylko w 2019 roku leki przeciwdepresyjne (refundowane i nierefundowane) wykupiło ogółem 3,8 mln osób. Co by było, gdyby wszyscy trafili do normobarii?